Erkekten kadına dönüşüm ameliyatları

  • Anasayfa
  • Erkekten kadına dönüşüm ameliyatları

Erkekten Kadına Dönüşüm Ameliyatları

Bu ameliyatlarda da bir çok teknik vardır ve kadından erkeğe dönüşme ameliyatlarına göre eğer mikrocerrahi içeren ameliyatlar tercih edilmezse cerrahisi daha kolay olarak kabul edilebilir. Ameliyat sırasında kastrasyon denilen testislerin alınması ve penis içerisinden dokusu alındıktan sonra skrotum ve penis cildinden vajen dokusunun oluşturulmasıdır. Bu ameliyatlarda benim düşünceme ve hastalarımdan duyduklarıma göre bazı dezavantajlar olmaktadır. Buda özellikle yeni yapılan vajende darlıklar oluşması ve cinsel ilişki sırasında kuruluğa bağlı sıkıntılar yaşanmasıdır. Ben bu ameliyatlarda kadın vajen yapısına vücutta en çok benzeyen bağırsak dokusu ile yeni vajen yapılmasını hastalara önermekteyim. Çünkü bağırsak dokusunun kendine ait bir salgısı olmaktadır. Bu salgı kişinin normal hayatının devam ettirirken ve cinsel ilişki sırasında kendisine yüksek oranda konfor sunmaktadır. Karın açılarak damarları ayrılmadan vajenin olacağı bölgeye bağırsak dokusunun getirilmesi ile olabilmektedir. Bu cerrahi teknik mikrocerrahi tekniği kullanımına göre daha basit olmasına rağmen dezavantaj karın orta bölgesinde oluşan izdir. Ben bu ameliyatlara bu konuda deneyimli bir genel cerrah arkadaşlarla giriyorum. Karında oluşan 2-3 mm’lik 3 izle genel cerrah laporoskopik olarak bağırsak segmentini karın içinde hazırlayıp dışarı almaktadır. Takiben tarafımdan bağırsak dokusunun damarlarını vajen olacak bölgedeki komşu damarlara mikrocerrahi ile irtibatını sağlayarak bu dokunun dolaşımı sağlanmaktadır. Kullandığımız bu kapalı teknikte karın açılmadan bağırsak hazırlanmakta böylece karın ön yüzünde neredeyse izsiz bir sonuçla vajen rekonstrüksüyonu yapılabilmektedir.

Ameliyat sonrası görünüm

Çalışma arkadaşım Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir hoca ile yaptığımız ameliyatın videosunu izleyebilirsiniz. Burada karın içinde vajen yapımı için kullanılacak kalın bağırsak segmenti (sigmoid) yaklaşık olarak 30 cm uzunluğunda hazırlanmaktadır. Takiben bu bağırsak segmenti karın içinden karın dışına doğru vajen oluşturacak şekilde uzatılmaktadır. Bütün işlemler sonucunda karında sadece 2-3 adet 2 mm’lik izler kalmakta nerede ise tamamen izsiz bir ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Aşağıda aynı cinsiyet değişim ameliyatlarındaki uyguladığım teknikle kalın bağırsaktan vajen rekonstrüksiyonu yaptığım doğuştan vajeni olmayan bir bayan hasta ile yapılan röpörtajı izleyebilirsiniz.

Video Galeri

Merhabalar. Size nasıl yardımcı olalım ?