Kadından erkeğe dönüşüm ameliyatları

  • Anasayfa
  • Kadından erkeğe dönüşüm ameliyatları

Bizim yaptığımız cerrahi prosedür çerçevesinde ilk olarak kişinin memeleri ve iç genital organları ilk ameliyat sırasında alınır. Memelerini alırken biz uyguladığımız teknik 3 şekilde olmaktadır. Hastanın memesi küçük volümde ise sadece meme başı çevresinden tüm memeyi çıkardığımızdan hastanın göğüs bölgesinde ameliyat izleri kalmamakta meme başı çevresindeki izde koyu renkli dokunun içinde belli olmamaktadır. Orta büyüklükte meme dokusuna sahip hastalarda ise meme başının yanından koltuk altına tek kesi veya buna eklenen ikinci kesi ki o da meme başından başlayıp vücut orta hatta olan kesi eklenerek meme dokusu çıkartılır. Memesi büyük olan hastalarda ise meme başı alınır ve tüm meme göğüs kafesinde yatay bir kesiden tüm meme çıkartılır. Uygun bir lokalizasyona meme başları yerleştirilir. Kadın Doğum uzmanları aynı seansta hastanın rahmini, yumurtalıklarını ve yumurtalık kanallarını almakta ayrıca vajen çıkartılmaktadır. Burada önemli olan vajenin tüme yakının çıkartılmasıdır ki buda deneyimli bir kadın doğum cerrahisine ihtiyaç duymaktadır.

Yaklaşık olarak 6-8 ay sonra ikinci ameliyat için kişi hazır olacaktır. Bu ameliyatta skrotum ve penis rekonstrüksüyonu kişiye yapılır. Skrotum kişinin dış genital organınım büyük, küçük dudaklar ve klitoris üzerindeki pubik bölge kullanılır. Bu şekilde skrotumun cilt rengi normal rengine yakın olmaktadır. Ayrıca bu yağlı ve kalın bölge dokusu kullanarak testis protezlerine gerek kalmadan skrotum rekonstrüksiyonu yapılmış olunur. Penis rekonstrüksiyonu için birçok teknik olmasına rağmen biz kolun ön ve yan cilt yüzlerinin kullanıldığı ‘radiyal ön kol flebi’ fibular ve kaval kemiği ve bacak dış yüzeyini kaplayan cildi içeren ‘fibular kemik-cilt flebi’ kullanıyoruz. Bu ameliyatlarda mikrocerrahi teknikleri kullanılmak zorundadır. Mikrocerrahi mikroskop veya özel ileri derece büyütme sağlayan gözlükler altında yapılan işlemlerdir. Bu cerrahilerde anlattığım bölgelerden hazırlanan penis damarları ile birlikte alınarak yeni yapılmış skrotumun üst kısmına yerleştirilir ve dokunun dolaşımı o bölgede hazırlanmış damarlarla yeni penis dokusunun damarlarının mikroskop altında birleştirilmesi ile sağlanır. Eğer fibular kemik ve derisi kullanılarak penis rekonstrüksüyonu sağlanmışsa sertlik bu kemikle sağlanacağından ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak radiyal önkol flebi kullanılırsa penise sertlik sağlamak için daha sonra şişirilebilir veya kırılabilir penis protezleri kullanılmalıdır. Benim düşünceme göre her iki tekniğin birbirine göre üstünlükleri ve dezavantajları vardır. Doğru olan hasta ve cerrah karşılıklı görüşerek hangi ameliyatı tercih edeceğine karar vermesidir.

Ancak bir kişisel görüş olarak ve hastalarımdan aldığım geri bildirimlerde fibular kemik zamanla penis içinde eriyebilmektedir. Ayrıca bazı hastalarda geç dönemde de olsa bu kemikte kalıcı kemik enfeksiyonu dediğimiz osteomyelit olabilmektedir. Bu nedenle bazı hastalarımda bu kemiği çıkarmak zorunda kaldığımı söylemek zorundayım. Radyal ön kol flebinde ise hastalarımın bir kısmı kol bölgesindeki izlerden rahatsız olmaktadırlar.

 

İdrar Kanalının Yapılması

 

 

Ameliyattaki Görünüm

 

 

Ameliyat Sonrası Görünüm

 

Koltuk Altından Cilt Dokusu İle Penis Rekonstrüksiyonu

Cinsiyet değişimi için başvuran hastalarım veya daha önce ameliyat ettiğim hastalarımın bir kısmından kollarında iz istemediklerini veya ameliyat olmuş ise bu izlerden rahatsız olduklarını tarafıma bildirmeleri üzerine ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Yıllar önce uygulanmış ve şu anda da sadece dünyada bir iki cerrah tarafından uygulanan metodu düşünmeye başladım.

Bu metodda penis rekonstrüksiyonu için gerekli dokuyu koltuk altı ve sırt bölgesinden almaya başladım. Bu metodla aldığım yerde sadece ince bir dikiş izi kalmakta ve buda kollar hastanın yanında iken dışarıdan fark edilmemektedir. Bazen eğer geniş doku kullanacaksam o zaman dokuyu aldığım yerdeki eksikliği kapatmak için deri yaması kullanıyorum. Bu bir miktar daha görünür bir yara izi yarattığından penis protezi yerleştirilmesi sırasında bu deri yamasını da çıkarıp bu bölgeyi de yine ince bir çizgi şeklinde kapatmaktayım.

Koltuk Altında Penis Şekli Verilmiş Koltuk Altı ve Sırt Cildinin Görüntüsü

 

Ameliyat sırasında penis dokusunun dolaşımı bacak damarları ile bu dokunun damarları arasında mikrocerrahi işleminin sonucunda sağlanmaktadır. Bacaktaki cerrahi izler genelde iç çamaşır içinde kaldığından estetik olarak oldukça kabul edilebilir sonuçlar yaratmaktadır.

 

 

Diğer bir penis rekontrüksiyonu yapılmış hastamda ameliyat sonrası ikinci yıl görüntüleri. Ameliyat sonrası dokuda ödem tamamen çözülmüş ve doku yumuşamış, son halini almış şekildedir. Bundan sonraki aşama ise artık rekonstrükte edilen penisin fizyolojik fonksiyonunu elde edebilmesi için, yeniden yapılmış penisler için dünyada şu anda sadece özel üretim olarak tek firma tarafından imal edilmiş 3 veya tek parçalı penis protezlerini yerleştirmektir.

 

     

Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
Merhabalar. Size nasıl yardımcı olalım ?