Karın germe

Karın Germe Ameliyatları

Karın kaslarındaki gevşeklik, aşırı yağlanma, obezite cerrahisi sonrası karında cilt fazlalığı, kilo verme veya hamilelik sonrası karın kaslarında gevşeklik ile birlikte olan cilt yapısında bozukluk gibi sonuçlar karın germe ameliyatları ile giderilmektedir. Karın germe ameliyatları iki temel cerrahi prensip içerir.

Cerrahi Prensipler

Bunlardan biri kas zarının ki buna kas fasiası denir, gerginleştirmektir. Sanki bir iç korse gibi bu yapı dikişlerle gerginleştirilir. Bu karın kas zarının gevşekliğine bağlı olarak oluşan karın iç organlarının dışarıya doğru karın ön duvarını bombeleştirmesini ortadan kaldırır. Cerrahi teknikte bu yapının onarımı estetik olarak çok önemlidir ve usulüne uygun yapılırsa hastalarda çok iyi sonuçlar elde edilir. Ameliyat sonrası dönemde bu gerginlik hastalarda bir miktar rahatsızlık yaratabilir ki bu beklenen bir sonuçtur. Özellikle karın kaslarını kullanma sırasında bu sıkıntılar daha fazla artacaktır. Ancak zamanla hastada bu sıkıntılar çok hızlı gerileyecektir. Ameliyat sonrası erken dönemde hastalarımın bir miktar öne doğru eğilerek yürümelerini isterim. Bu hem gerginliğe bağlı hastada oluşacak şikayetleri azaltırken dikişlere de daha az yük binmesini sağlayacaktır. Ben ameliyat sonrası hastalarıma ek liposuction yapmadı isem korse kullanmasını istememekteyim. Korsenin çok da yararlı bir uygulama olduğunu düşünmüyorum. İkinci prensip ize aşırı gevşek cilt ve cilt altı dokunun çıkarılmasıdır. Bu sayede karında estetik olarak güzel bir görüntü sağlanırken aynı zamanda karın alt bölgesindeki doğum veya kilo alıp vermelere yağlı çatlaklarda çıkarılmaktadır. Burada yeni göbek deliği oluşturulması oldukça önemlidir. En sık yapılan hatalar normalden büyük veya küçük göbek deliği yapmak veya orta hatta bu yapıyı planlayamamaktır. Karın germe cerrahi adımların şematik görüntüsü

Liposuction

Nerede ise tüm karın germe ameliyatlarıma bu tekniği eklemekteyim. Çünkü karın germe her iki yanda bel çukurunu oluşturmada çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Bu bölgelere liposuction yapıldığında estetik olarak istenen sonuca rahatlıkla ulaşılabilmektedir. karın germe ameliyatı aynı liposuctin gibi kilo verme ameliyatı değildir. Ancak özelikle kilo vermiş hastalarda ise oldukça güzel sonuçlar vermektedir

Hastanın Ameliyat Öncesi

Mümkünse sigara içiyorsa onu bir hafta öncesinden bırakmasını istiyorum. Çünkü sigara mikro kan dolaşımını bozan en önemli etkendir. Karın cildinin en gergin olduğu bikini kesisi dediğimiz çamaşır içindeki alanda sigara etkisi ile dolaşım sıkıntısı oluşma riski vardır. Bunun harici hastaların normal yaşantısını kısıtlayacak başka bir önerim olmamaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Estetik Sonuç

Karın germede cilt için yapılan kesi izi iç çamaşır içerisinde kalmaktadır. Ayrıca bel boşluklarına yapılan liposuction da eklenince ideal bir profilde karın görüntüsüne hastalar kavuşabilmektedir.
 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Open chat
Merhabalar. Size nasıl yardımcı olalım ?