Yüz Germe

Belli bir yaşa gelme sonucu veya cilt ve cilt altı dokuların çevresel ve genetik faktörler sonucu erken dönemde sarkması ile kişide yaşlı yüz dediğimiz görüntü ortaya çıkar. Genç yüzde elmacık kemikleri ve yanak bölgesi yüzün en dolgun kısmını oluştururken çeneye doğru yüz incelmeye başlar. Genç yüz karşıdan bakıldığında tabanı yukarda olan bir ikizkenar üçgen görünümündedir.

Genç Yüz Nedir ? 

Genç yüz tabanı elmacık kemikler üstünde olan tepesi ise çene bölgesinde olan bir üçgen görünümüyle tariflenir.

 

Daha önce saydığım nedenlerden dolayı bu ters üçgen görüntüsü zamanla çeneye doğru cilt ve cilt altı dokuların kayması ile dörtgen haline gelmektedir.  Bütün bu durumların ana nedenleri yer çekimine bağlı cilt altı dokuların ve yağ dokusunun yüzün çene kısmına doğru yer degiştirmesi elmacık kemikleri başta olmak üzere o bölge ve çevresinde dokuların yüzün orta ve alt kısımlarına doğru yer değiştirmesidir. Aynı zamanda yaşla bağlı olarak doku deri altı doku kayıpları da bu görüntüye neden olabilmektedir.

 

Yaşlanmış Yüz Nedir ?

 

 

 

 Yaşlanmış yüzde cilt ve cilt altı doku aşağıya doğru yer değiştirerek yüzde artık kare veya dikdörtgen şeklinde bir görüntü oluşturur

Yüz Germe Ameliyatları

 

Yüz germe ameliyatları çok çeşitlidir. Sadece cilt germeden başlayıp SMAS dokusunu gerginleştirme, asma gibi birçok teknik mevcuttur.

SMAS nedir ?

SMAS yüzün aşağı sarkmasındaki en önemli rolü oynayan mimik kasları ve cilt arasında yer alan kabaca kas zarı veya bağ doku karışımı olan ve cildi sıkıca bağlı olan bir yapıdır.

 

SMAS anatomik görüntüsü

 

SMAS anatomik yapısının cilt ve mimik kasları arasındaki görüntüsü. Cildi yüz kemiklerine asan ana dokulardan biridir

 

İşte bu yapı zamanla gevşemekte ve buna bağlı olarak yüz cildide aşağı doğru sarkmaktadır. Eğer bu yapıyı gerginleştirmeden sadece cilt gerilirse yüz germe ameliyatları oldukça erken dönemde tekrar yüzde sarkma ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle SMAS gerilmesi gereklidir. Bu germe işleminde kısmi olarak SMAS germesi veya sadece SMAS dokusu yüzden ayrılmadan sadece dikişlerle gerginleştirme yapma yüzü germesine rağmen benim düşünceme göre yine de kısa etkili bir germe sağlamaktadır.

Ben yaptığım teknikte SMAS cerrahi olarak yapılabilecek en maksimum düzeyinde yüzde hazırlanmaktadır (Extended High SMAS Technique). Böylece yüzü germek için cerraha oldukça serbestlik sağlamakta ve yüz maksimum derece de gerilebilmektedir. Ancak bu teknik uygularken bazı riskleri mevcuttur. SMAS bu kadar geniş olarak serbestleştirilirken yüz sinirlerine çok yakın gidilmektedir. Bu nedenle bu cerrahi mikrocerrahi tecrübesi olan veya yüz anatomisine hakim cerrahlarca bu riskler olmaksızın başarı ile yapılmaktadır. Ben yüz germe ameliyatında mikrocerrahi uygularken kullandığım cerrahi sahayı büyüten özel gözlüklerle ve cerrahi aletlerle yapmaktayım. Bu şekilde saydığım riskler ortadan kalkmaktadır.

Bazı cerrahlar bu riskleri göze almaksızın daha basit SMAS gerginleştirme veya kısmi kaldırma işlemi yapmaktadırlar. Ancak benim görüşüme göre bu teknikler yüzde gereken gerginliği sağlamadığı gibi kısa süreli bir gerginlik sağlamaktadır.

Boyun Germe

Yüz nakli ameliyatım öncesi yaptığım yüz anatomisine yönelik anatomik çalışmalarım ve yüz naklinden kazandığım tecrübeler bu tekniği uygularken bana kolaylık sağlamaktadır. Aynı ameliyatın ayrılmaz bir parçası olarak boyun germe ameliyatını da cerrahi prosedürüme eklemekteyim. Çünkü cerrahi saham aynı bölge olmaktadır.

 

Bu şekilde boyuna ulaşmamın kolay olması yanında birçok hastamda yüz ile boyun beraber germe işlemine ihtiyaç duymaktadır. Boyun oluşan sarkmalar yanında platisma kasının gerginliği sağlanarak boyunda istenilen dik açı yakalanabilmektedir.

Yüz germe ameliyatlarımda yüzü bir bütün olarak düşündüğüm için yüz germe ameliyatına çoğunlukla yağ enjeksiyonları, üst göz kapağı estetiği, alın germe veya kaş kaldırma ameliyatlarını da eklemekteyim. Ameliyat sonrası hastalar yaklaşık 10-15 gün içerisinde sosyal yaşantısına dönmektedir. Hastalardan ameliyat öncesi en az 10 gün önce sigara içmeyi kesmelerini istemekteyim. Bunun harici ağrılı ve sıkıntıya sokacak bir ameliyat ve sonrası süreç bu tip ameliyatlarımda bulunmamaktadır.