Meme Estetiği

Meme Büyültme

Bu operasyonda meme boyutları silikon implantlar yardımı ile artırılır. Meme büyütme operasyonu göğüslerini çok küçük bulan hanımlar için uygulanır. Operasyon, hastane şartlarında, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Meme büyütme operasyonunda içi sıvı silikon dolu protezler kullanılmaktadır. Silikon protez, meme dokusunun altına ya da göğüs kasının veya kasın fasiası (kas kılıfı) altına yerleştirilir. Yuvarlak, damla şekilli, düzgün yüzeyli ya da pütürlü yüzeyli gibi protez tipleri bulunur. Operasyon 1-2 saat sürer. Operasyon sonrasında hastanede bir gün yatmak yeterlidir.


Protez (silikon) ile meme göğüs büyütmede amaçlar:

  • En kısa iz En doğal görünüm En az ağrı En doğal meme kıvamı
  • En az his haybı (özellikle meme başı)
  • Süt vermenin etkilenmemesi
  • Kol hareketleri ile memelerin hareket etmemesi

Meme büyütme ile ilgili birçok cerrah kendine uygun metodla protezleri kas veya kılıfı altına veya meme dokusu altına yerleştirmektedir. Her metodun kendine gore avantaj ve dezavantajları vardır. Ama Plastik Cerrahi sürekli bir gelişim içindedir ve bu süreç içerisinde cerrahın tercihleri de ilerleyen tecrübe ve bilgi ile değişmektedir. Ama en önemli factor hastanın memesinin muayene sonucu bulgularıdır ki bunun sonucunda hem cerrahi plan hemde protezin şekli değişebilir. Ancak kendi tecrübelerimi ve bilimsel toplantılardan elde ettiğim bilgilerle birleştirince, şu an için ben birçok hastanın muayenesi sonucu çıkan bulgularla, kas altına dual plan dediğimiz şekilde anatomik (damla) koheziv jel protezlerin yerleştirilmesi ile elde edilecek meme büyütmesinin iyi sonuçlar verdiğini düşünüyorum. Ancak çok sık olmamakla beraber hastaya göre meme dokusu altına slikon protez yerleştirme şeklinde de meme büyütme ameliyatları yapılabilinir. Protezi benim için oldukça rahatlık sağlayam meme altına yaptığım kesi ile yerleştiriyorum. Ancak hastanın meme başı çevresinden yerleştirilsin gibi istekleri olursa bu tekniğin avantaj ve dezavantajlarınıda anlatarak bu yoluda tercih ediyorum.

Meme Küçültme

Memenin gelişimsel, gebelik veya aşırı kilo alımına bağlı büyümeleri sıkça karşılaşılan sorunlardandır. Bu durum sadece bir estetik sorun oluşturmaz, aynı zamanda omuzlarda ağrı, duruş bozuklukları, meme altında kaşıntı ve kızarıklık gibi sıkıntılara da yol açar. Ayrıntılı meme muayenesinden sonra ve altta yatan ciddi bir sorun yoksa ameliyatın planlanası yapılır. Göğüslerin boyutları, deri ve meme bezi özelliklerine göre kullanılması gereken tekniğe karar verilir. Önceden belirlenen tekniğe uygun ameliyat planının çizimi yapılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi kullanılan tekniğe bağlı olmak üzere 2-4 saat arasında değişir. İşlemden sonra hastanede kalış süresi 1 ila 2 gündür. Ameliyat sonrası 4. saatte ayağa kalkmanıza ve beslenmenize izin verilir. İlk birkaç gün dren denilen ve ameliyat bölgesinde oluşabilecek kan ve serum sızıntılarını toplayacak vakumlu bir torba kullanılır. Gelen miktara göre bu dren 1-2 gün sonra çıkarılır. Kol hareketlerinin ilk günlerde sınırlandırılmasında fayda vardır. İlk hafta göğsü saran bir bant mevcuttur, 7. gün bu çıkarılır ve sadece dikiş hatlarını örten ince bantlar kullanılır. Bunlarda 1 hafta kalır.

Meme büyüklüğü genellikle sarkma ile birliktedir. Memenin formu iyi fakat iri ise ve bunun yağlanmaya bağlı olduğu düşünülüyorsa sadece vakumla yağ emme yöntemi ile göğüsler bir ölçüde küçültülebilir. Fakat küçültme işlemi ile birlikte aynı zamanda bir form verilmesi de gerekiyorsa genellikle şu yol izlenir:

  • * Meme başı olması gereken yere yükseltilir.
  • * Meme üst kutbu genellikle sarkmış memelerde boşalmıştır, yeniden form verilirken bu alan doldurulur.
  • * Koltuk altına yayılmış olan göğüs daha dar çaplı bir alana hapsedilir ve bu şekilde daha iyi bir form sağlanır.
  • * Bu işlemler sırasında istenen boyutlara kadar küçültülmek üzere meme dokusu ve deri çıkarılır.
Bu ameliyatlar sonucu istenen, hastanın vücut oranlarına göre uygun boyutta, memenin tüm komponentleri estetik olarak istenen tüm ölçülere uygun olarak düzeltilmiş ve uzun yıllar boyunca elde edilen formu koruyan bir meme estetiği elde etmektir.
Serdar Nasır
Cinnah caddesi 75/5 Çankaya/Ankara Ankara, Türkiye 06690
Phone: 0533 085 21 59